Excel’de Gantt Şeması

Gantt Şeması, proje yönetimi uygulamalarında sıkça kullanılan bir grafik çeşididir. Excel’de Gantt şemasının nasıl oluşturabileceğimiz örnekle açıklamaya çalışalım. Aşağıdaki grafikteki gibi bir proje görevlerimizi başlangıç tarihini ve sürelerini içeren tablomuz olsun.

1. A1:C11 alanını seçip “Ekle” sekmesindeki grafiklerden “Yığılmış Çubuk”  grafiğini seçiyoruz.

2. Sağdaki tarih süre gösterge girdisini siliyoruz.

3. Grafikteki dikey ekseninde sağ tıklayıp “Ekseni Biçimlendir” i seçiyoruz. Gelen ekrandan Eksen seçeneklerindeki “Ters Sırada Kategoriler”  bölümünü işaretliyoruz. Aynı pencerede Yatay Eksen Kesişmeleri bölümündeki “En Yüksek Kategoride” bölümünü seçiyoruz.

4.  Tarih serisini (Grafikteki Mavi Alan)  seçip sağ tıkladığımızda çıkan “Veri Serilerinin Biçimledir”  seçip açılan pencerede “Dolgu” bölümündeki “Dolgu Yok” seçeneğini işaretliyoruz.

5. Yatay ekseni seçip sağ tıklayıp “Ekseni Biçimlendir” diyoruz. Bu bölümdeki En Fazla ve En Az seçeneğini kendimiz ayarlayacağız. Grafiğin 1. görevin tarihinden başlamasını istediğim için 5.11.2011 tarihini sayısını çekeceğim  TARİHSAYISI(“5.11.2011”) sonucu olan 40852 sayısını en az seçeneğine yazıyorum. En Fazla seçeneğini de kendinize göre ayarlayarak projenin bitiş tarihini yazabilirsiniz.

Gantt Şemamız hazır.

Gelen Arama Kayıtları:

 • gantt şeması
 • gantt emas
 • gant şeması
 • gantt diyagramı
 • gantt şeması excel
 • gantt şeması nasıl çizilir
 • gantt şeması nasıl yapılır
 • excel\de gantt şeması
 • gantt çizelgesi
 • excel gantt şeması

View 4 comments on “Excel’de Gantt Şeması

 1. Merhabalar,
  Gantt şemasında görev zamanı geldiğinde ilgili kişiye otomatik mail göndermesini istiyorum, bunu nasıl yapabilirim.Şimdiden teşekkürler.

  1. Outlook’a girip o kişinin mail adresini giriyorsunuz ekteki dosyaya da exceli ekliyorsunuz
   lütfen bu işi yap diyorsunuz

 2. Merhaba,

  Bir Gantt şeması hazırlamaya çalışıyorum sayfanızdaki adımları izleyerek ama, acaba 5. adımda 5.11.2011 i nasıl 40852 ye çeviriyoruz, hangi işlemi yapıyoruz,

  benim tarih aralıklarım ; 24.09.2012 31.05.2013 ise bunlar için hangi değerleri yazmam gerekiyor acaba?

  Çok teşekkürlerr

  1. Merhaba,

   Excel’de boş bir hücreye =DATEVALUE(“31.05.2013”) türkçe için =TARİHSAYISI(“31.05.2013”) formülünü yazarak değerini bulabiliriz.

   Başka bir yolda tarih bulunan hücrenin formatını “General” türkçe için “Genel” olarak değiştirmektir.

   Kolay Gelsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir